06.06.2014 09:00
Поділитися

Лук’ян Сельський: «Вести прямі ефіри – найкраще з того, що я вмію робити»

0

Лук’ян, чому ваші батьки вибрали таке ім’я? Чи пов’язана з цим якась легенда?

– Ніякої містики або легенди! Наскільки я знаю, мої батьки вибрали ім’я Лук’ян з трьох причин: воно українське, воно рідкісне, і День Ангела – буквально через два тижні після мого дня народження. Одного разу в дитинстві я отримав у подарунок книгу про легендарного Лук’яна Кобилиці – поводиря повстання проти свавілля місцевих поміщиків. Звичайно, моя уява відразу знайшла схожість між мною і героєм книги: «Він був людиною з інтелігентним виразом обличчя… Великі чорні швидкі очі, орлиний гарний ніс, чорні вуса і чорна іспанська борідка надавали його образу рис іспанського гранда. На питання він відповідав з великою гідністю і наполягав на тому, що «ліси наші» і що «з гуцулів поміщики здирають неналежну данину».

Ви працюєте ведучим вже 14 років, зізнайтеся, вам не набридло?

– Вести прямі ефіри – найкраще з того, що я вмію робити. А взагалі, основна помилка тих, хто ще тільки мріє сісти в кадр в тому, що вони уявляють роботу на телебаченні приблизно так: ти сидиш і читаєш з суфлера те, що тобі заздалегідь напишуть. Насправді, новини треба пропустити через себе, зрозуміти їх суть, виділити інформаційний привід, і лише потім видавати в ефір. Головне завдання ведучого – стати для глядачів товаришем, а не «балакучою голово ». Сподіваюся, мені це вдається.

Ваші колеги говорили мені, що ви любите видавати в ефірі незнайомі слівця. Ви спеціально їх шукайте? Назвіть деякі.

– Я не шукаю їх свідомо, знаходжу випадково в книгах, які читаю. Серед улюблених:  «оксидентальний», що означає європейський,  розлогіше», тобто, докладніше, «демісія» – відставка. Вони гарно звучать і не пахнуть нафталіном. А навіщо я їх говорю? Намагаюся відходити від клішованної мови.

лукьяна

Які у вас були найсмішніші обмовки в ефірі?

– Натренована мова дозволяє мені з легкістю вимовляти в ефірі складні слова, наприклад, «Гурбангули Бердимухамедов». Але, дивно те, що збитися можу на зовсім простих словах. У цей момент в навушнику зазвичай чую сміх режисера. Стає соромно, потім довго перепрошую за те, що злажав. Але такі обмовки в ефірі надають йому жвавості і глядач, я впевнений, правильно на них реагує.

Якби завтра у вас не було можливості працювати на телебаченні, чим би ви зайнялися, щоб прогодувати сім’ю?

– Став би піарником. У мене є досвід у PR, готовий у будь-який момент очолити будь-яку прес-службу. Або почати власний бізнес: від роботи з цінними паперами і фінансами до відкриття власної кав’ярні. Головне – любити те, чим ти займаєшся і бути готовим присвячувати цій справі 24 години на добу. Втім, саме завдяки такій любові та відданості своїй роботі, я і працюю телеведучим.

Як ставитеся до побічного ефекту професії ведучого – публічності? Для вас важливо, щоб вас впізнавали?

– Абсолютно неважливо. Навіть навпаки, я всіма силами уникаю публічності. Є такий термін «симулякр» – це імітація того, чого, по суті, не існує. Якийсь образ, який не має нічого спільного з реальною людиною. На мою думку, «публічність» – не що інше, як спроби приміряти на себе «чужу роль»  щоб бути в тренді і подобатися іншим. А у мене такого бажання немає. Звичайно, професія ведучого зобов’язує відвідувати якісь заходи. Але, я, скоріше, це роблю заради дружини, яка займається вихованням нашого сина, і час від часу прагне вийти у світ.

лукьянаЯк ви вважаєте, вам в житті пощастило?

– Складне запитання. Думаю, люди, які вважають, що їм у житті пощастило, зрощують егоцентризм. Напевно, мені пощастило з дружиною. Дружина у мене – розумниця і красуня. Її звуть Олена, вона киянка, до зустрічі зі мною навіть не говорила українською мовою. І тут з’являюся я – «щирий львів’янин», з пристойної галицької родини. Головне, що ці «відмінності» не завадили нам розглядати один одного!

Які питання від дружини ви вважаєте за краще не чути?

– Я дозволяю коханій дружині ставити мені будь-які питання. Просто знаю, що Олена ніколи не переливає з пустого в порожнє, кожен її питання є вмотивованим і висловлює потребу щось дізнатися. Часом ставлю себе на її місце і думаю, як би я відреагував на ситуацію? Мабуть, хотілося б рідше чути тільки: «Що приготувати на обід?». Кожна її страва є незмінно смачною.

Вашому синові Гордію 1 рік і 9 місяців. Як виховуєте?

– У питаннях виховання я за те, щоб розмовляти з сином на рівних. Діти набагато розумніші, ніж ми про них думаємо. І те, що вони іноді не можуть підібрати слова в речення, не означає, що вони не розуміють того, що ми їм говоримо. Гуляючи з сином на майданчику або в парку, я часто бачу, як деякі мами кричать на своїх дітей, смикають їх. Я цього не розумію.

Ви стали татом після 30-ти. Цікаво, чи змінилося що-небудь у вашому світосприйнятті з народженням сина?

– Я зрозумів, що моє дитинство ще не закінчилося. Більше того, зараз я переживаю його другий етап. Ви б тільки бачили, як ми дуркуємо з Гордієм! Нещодавно ми надули з ним надувний матрац і стали його «досліджувати»: він стрибав на одну сторону, а я – на іншу. Відповідно, коли я стрибав, він підскакував. Було дуже весело! Я впевнений, що жодна людина не може так от взяти і покінчити з дитинством всередині себе. Просто в якийсь момент ми самі придумаємо собі бар’єри , і психіка ламається. А дитинство, воно нікуди не зникає.

лукьянаЛук’ян, розкажіть, будь ласка, про свої захоплення.

– Я не ставлюся до цього захоплення серйозно. Малювання для мене – це досвід сприйняття кольору, гармонії побудови кадру. До речі, пригадується один смішний випадок: одного разу я вирішив написати портрет близького друга і подарувати цю картину йому на день народження. Як потім виявилося, олійні фарби довго сохнуть, а закріплювач я не купив. У підсумку, пішов на день народження без подарунка, бо картина висохла тільки через місяць.

Як віддаєте перевагу розслаблятися?

– Ми з дружиною любимо подорожувати. Кожна така поїздка – додатковий аргумент побачити щось нове і цікаве, познайомитися з місцевою культурою, спробувати національну кухню. Взимку зазвичай катаємося на лижах. Останній раз були в Альпах. Рівень підготовки дозволяє мені вибирати більш складні траси. В юності я багато катався на роликах, навіть стрибав спиною зі сходинок. Потім це мені знадобилось, коли я вирішив навчитися кататися на сноуборді. Люблю прогулянки пішки, поїздки на велосипеді, автомобілі. Можна сказати, об’їздили з дружиною всю Європу. Побували в Польщі, Німеччині, Італії, Австрії, Румунії, Болгарії, Словаччині, Хорватії, Чорногорії, Швейцарії, Франції, Англії, Туреччині, Греції.

Які подарунки зазвичай привозите з поїздок?

– Магнітики, дрібні презенти, іграшки для сина. А взагалі, я – не шопоголік. Ідею для такої філософської думки мені підказали в Стамбулі. Там, як відомо, є місцевий Грандбазар. Кожен,  хто приїздить до столиці Туреччин, вважає своїм обов’язком туди потрапити. Не обов’язково за покупками, скоріше, для того, щоб відчути місцеву атмосферу. Прогулюючись його рядами, я почув від одного продавця-зазивали: You wanna bay things, you never need? (Хочеш купити річ, яка тобі ніколи не знадобиться?). Його сарказм здався мені дуже здоровим. Я зрозумів, що ми – покоління споживачів і часто прагнемо стати власниками речей, які насправді нам не потрібні.

лукьянаДивлячись на вас в житті , усміхненого протягом усього інтерв’ю , – хочеться запитати: ви завжди в гарному настрої?

– Як правило, так. Я вважаю, що якщо людина задоволений собою – вона живе в ладу зі своїм внутрішнім світом і не робить нікому підлостей. Тоді й настрій позитивний. Я намагаюся жити так, щоб якомога більшій кількості людей було поруч зі мною комфортно. І отримую величезне задоволенн , якщо комусь у чомусь стаю корисним.

Є у вас якісь правила життя або кредо, якого ви дотримуєтеся?

– «Зберігайте спокій!». Я категорично проти паніки і необдуманих кроків. Найгірше, коли реакція або рішення з’являються без розуміння всіх аспектів, а просто з причини недостатньої інформованості або нестачі знань, мудрості і досвіду. На мою думку, головне – не правда, а істина.

У вас є мрія?

– Як людина прагматичного складу розуму я пропускаю емоції крізь призму прагматики, і тільки потім вирішую, що буде моєю мрією. Сьогодні я думаю, що на одній дитині ми не зупинимося. Дружина мріє мінімум про трьох. А я думаю: точно ще одного, а краще – одну (дівчинку, раз хлопчик вже є).

Нещодавно у вас був день народження. З якими ароматами асоціюється це свято?

– З ароматами полуниці і черешень . Пам’ятаю, в цей день рано вранці батьки заходили до мене в кімнату і ставили на ліжко дві великі миски свіжих фруктів. Були, звичайно, й інші подарунки. Але особливо запам’яталися аромати. Досі, як тільки чую ці запахи, відразу згадую дитинство.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

06.06.2014 09:00
0Дивіться на ICTV

Зареєструйтесь

Увійти, використавши ваші дані

Забули пароль?

Відновлення паролю

Увійти через соц. мережу

ВГОРУ
Вгору

    Повідомити про помилку

    Текст, який буде надіслано нашим редакторам: